Çağın Mesleği: Yeni Medya

Yeni Medya nedir? Yeni medyayı geleneksel medyadan ayıran özellikler nelerdir? Yeni medya uzmanı olabilmek için neler yapmak gerekir? Yeni medya araçları nelerdir? Üniversitelerdeki Yeni Medya bölümleri… Bu yazımda yeni medyaya dair merak edilen konulara değindim. Benim için oldukça eğlenceli bir alan…

Yeni Medya Nedir?

Yeni Medya; bilgisayar, internet ve telekomünikasyon teknolojilerinin gelişmesiyle ve iç içe geçmesiyle birlikte (convergence) dijital ortamda ortaya çıkan bir alandır. Çağımız da dijital ortamla paralel bir şekilde gelişmekte olduğundan yeni medyaya çağın mesleği diyebiliriz… Yayıncılık anlayışına öyle bir yenilik getirdi ki, akıllı telefonu olan herkes birer amatör yeni medyacı olabiliyor. Herkes 5 dakikalığına da olsa ‘ünlü’ olabiliyor.

Sıradan bir vatandaşın Youtube’a koyduğu bir video saniyeler içinde binlerce görüntüleme alabiliyor, şirketler yeni medya araçlarında yaptığı hatalar nedeniyle dakikalar içinde kriz yaşayabiliyor. Örneğin konuyla alakalı olarak “Sosyal Medyada İtibar Yönetimi ; Örnek Olay Ülker Krizi” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Yeni Medya Araçları Nelerdir?

Yeni medya araçları nelerdir?

Sosyal ağ siteleri, e-mail grupları, bloglar, forumlar ve sosyal medya uygulamaları akla gelen ilk mecralardır. İnternet ve telekomünikasyon tabanlı iletişim kaynaklarını kapsar.

Yeni Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Yeni medyada profesyonel kariyer yapmak, sürekli çalışma ve kendini yenilemeden geçiyor. Çünkü yeni medyada yayın araçları tamamen güncellenme ve yenilik üzerine kurulu. Yaşam boyu öğrenme” felsefesini benimsek oldukça önemli. Yeni medyanın teknik ve estetik diline hakim olanlar uzmanlık konusunda sıkıntı yaşamıyor. Ayrıca Google Translate çevirileri, artık yapay zeka olmaktan çıksa da ikinci veya üçüncü dil gerekiyor 🙂

Yenilikler İngilizce geliyor; ayak uydurabilmek, ilk haberdar olmak için İngilizce kaynak takibi gerekiyor.

 

Yeni Medya ve Geleneksel Medya Arasındaki Farklar

Aslında yeni medyanın, Geleneksel Medya’dan çok farklı bir alan olarak ele alınmasını sorgulamamız gerekiyor. Her teknoloji ortaya çıktığı dönem için ve bir önceki döneme göre yenidir. Radyo gazeteye göre, televizyon da radyoya göre yeni bir medyaydı. Bu bağlamda iletişim uzmanlarının geleneksel medya üzerinde söz söyleme hakkı olduğu gibi yeni medya araçlarında da sözünün geçerli olduğu aşikardır.

Yeni medya ile geleneksel medya arasında 4 önemli farkın bulunduğunu söyleyebiliriz.

Etkileşim: Geleneksel medyada tek yönlü bir iletişim mevcutken yeni medyada bu durum çift yönlü bir iletişime dönüşmüştür. Artık mesajı gönderen, mesajın alıcısını dikkate almak durumundadır. Çünkü alıcı geri bildirim (feedback) ile aldığı mesajı yorumlayabilmektedir.

Dijital: Tamamen dijital bir ortam üzerinde gerçekleşen iletişim çalışmalarıdır. İnternet ve telekomünikasyon ağlarını kullanarak, sayılar ve kodlarla gerçekleşebilen bir iletişimdir. Geleneksel medyadaki yayın öncelikli durum son bulmuştur.

Eş Zamanlılık: Kazanımlarının en can alıcı noktalarından biri eş zamanlılık. Kısaca bir gazetenin basım aşamasını ve ona gelen okuyucu yorumlarının ombudsman tarafından gazetede yer bulmasını bir düşünün. Yeni medyada ise henüz girilen içeriğe anında tepki gelebiliyor. Bu durum ise anbean takibi kaçınılmaz kılıyor.

Ölçülebilirlik: Paylaşılan bir içeriğin erişimi, ulaştığı hedef kitlenin demografik bilgileri gibi çok spesifik özellikleri bile ölçebilmek mümkün. Bu durumun bir dezavantajı var. Tek tek bireyler arasında “Big Brother is watching you” etkisi yaratabilmekte. Yine de Dünya’nın büyük çoğunluğu bile isteye bu bilgilerini vermek için gönüllü görünüyor. Bu blogu veya yazıyı okurken ilgi alanlarınıza dönük reklamlar görüyor oluşunuz da bunu kabullenişinizi gösteriyor. Farkında olarak veya olmayarak…

Üniversitelerde Yeni Medya Bölümleri

Üniversitelerde genellikle Sosyal CRM, Sosyal Medyada İçerik Üretimi ve Yönetimi, Yeni Medya Okuryazarlığı, Yeni Medyanın Kültürü ve Sanal Kimlik, İnternet ve Mobil Pazarlama, Yeni İletişim Teknolojileri gibi derslerden oluşmakta bu bölüm. Yeni medyaya dair teoriler ve örnekler inceleniyor. Özellikle vakıf üniversitelerinde, sektörde aktif olarak görev alan uzmanlar konuya pratikte nasıl yaklaşıldığıyla ilgili tecrübelerini paylaşıyor. Devlet üniversiteleri ise teorik altyapısı, yeni medyanın ve araçlarının toplumu nasıl dönüştürdüğü, gelecekte bizleri neyin beklediği gibi konular üzerinde düşünmeye sevk ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir