Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Nedir? KSS ülkemizin ve dünyanın karşı karşıya olduğu çok ciddi ve büyüyen sorunlarına dikkat çekmek ve çözmek için kurumların gerçekleştirdiği önemli halkla ilişkiler faaliyetleridir. Kurumlar büyüyerek çok geniş kitlelere ulaşmaya başlamışlardır. Bunun sonucunda faaliyet alanı olsun veya olmasın çeşitli sosyal, kültürel ve toplumsal konularda harekete geçme zorunluluğu hissetmişlerdir. Halkla İlişkiler çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri; topluma, çalışanlara ve paydaşlara yönelik bir dizi iletişim çalışmalarını kapsar.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Nedir? (KSS Nedir?)

Kurumsal iletişim dahilinde bir halkla ilişkiler faaliyeti olan kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları, firmaların toplum ve çalışanlarla kurduğu bağları güçlendirmede önemli bir rol oynar. Kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarında toplumsal beklentiler ile iş hedeflerinin birleşmesi gerekir. Bu bağlamda kurum için en uygun çalışmaları hazırlamak halkla ilişkiler uzmanı olan kişilerin işidir.

Günümüzde artık kurumların varlıklarını sürdürebilmeleri yasal zorunlulukları yerine getirmekten öte geçmiş durumdadır. Artı bir değer üretmek hedef kitle nezdinde olumlu bir itibar izlenimi gereklidir. KSS projeleri kurum itibarı oluşumunda önemli bir faktördür. Bu noktada atılacak her adım, uygulanacak her faaliyet toplumun kurumu algılamasındaki rolü etkiler. Kurum algısı sosyal sorumluluk projeleri ile bütünleşir.  Öyle ki, Kardelen Çocuklar denince akla ilk olarak Turkcell firması gelmektedir. Uygulanabilir ve sürdürülebilir bir kss projesi olması ve yazılı ve görsel basın ile de tanıtılması sebebiyle bugün dahi akıllardaki tazeliğini korumaktadır.

Genellikle şirketler KSS projelerine topluma bir artı sağlayacağını düşünerek hazırlanmaktan ziyade ne kadar aferin toplayacaklarını hesaplayarak girişmektedir. Esas hedef kamuoyu beğenisi ve algıda hayırsever olarak kalıcı olmaktır ne yazık ki.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sponsorluk Farkı

Kamuoyu genellikle büyük şirketlerden “hayırsever” olmalarını bekler. Ülkemizde hayırseverlik, sponsorluk gibi faaliyetler daima kurumsal sosyal sorumluluk kavramıyla karıştırılagelmiştir. Bir okul yapmak, bir cami inşa etmek, huzurevi açmak veya toplum yararına olacak bir havadis gerçekleştirmek sosyal sorumluluk olarak görülmüştür. Halbuki, KSS projesini hayırseverlikten ayıran en önemli özellik sürdürülebilirlik kavramıdır.

Hayırseverlik projeleri yap-bitir-devret şeklinde ilerlerken KSS projeleri sürekli takip gerektirir. Kardelen Çocuklar Projesinde Turkcell kız çocuklarının okumasına vesile olmuş, ardından büyüdüklerinde iş bulmalarına da yardımcı olmuştur. Bu şekilde halkla ilişkiler kadrosu değişse dahi sürdürülebilir bir proje oluşturulmuştur.

Bazı kurumlar kendi vakıflarını kurarak, bazıları ise mevcut Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliği yaparak kss projeleri gerçekleştirebilir.

Kurumsal Vatandaşlık

Bir kurumun paydaşları ve doğal çevreyle olan ilişkileri ve etkilerini işlevsel hale getirecek strateji ve uygulamalardır. Kurumların üzerine düşen etik, yasal ve ekonomik sorumlulukları hakkıyla yerine getirebilmesidir. Çoğu kurum karlılık ve yasal zorunluluk noktasında sıkıntı yaşamazken etik değerler baz alındığında sınıfta kalmaktadır. Kurumsal vatandaşlık kavramının tamamlanması için tümünün uygulanması şarttır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri ve Örnekleri

Örneğin; kaz tüyü paltolar üreten The North Face markasının hayvan severler nezdindeki algısını iyileştirme çalışmaları da yine doğaya yaptığı yatırımla olmaktadır. Markanın dünyaca ünlü sinema oyuncularıyla çektiği videolar, hayvanları korumak adına giriştiği projelere bakıldığında gayet çevreci ve masumane bir tablo ortaya çizdikleri aşikar…

Ülkemizden örnek verecek olursak; Eti markasının “Sarı Bisiklet” adlı sosyal sorumluluk projesi söylenebilir. Bu projede sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin gerekliliği eğlenceli bir aktiviteyle duyurulmak amaçlanmıştır. Özellikle kadınlara yönelik oluşturulan ve gündelik hayatın her alanında bisiklete binmenin ‘mümkün’ olduğunun altını çizen Sarı Bisiklet Projesi, bisikletlilerin de trafikte görünür olmasını amaçlıyor.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerinin Avantajları

Müşteriler tarafından bakıldığında;

Müşteri sadakati sağladığını söylemek mümkündür. Güven kazanımı, itibar yaratımı, olumlu kurum imajı oluşması açısından oldukça önemlidir. Ürün ve hizmetlerinizi hiç deneyimlememiş kitlelere ulaşmanızı sağlar.

İş hedefleri açısından;

Yeni pazarlara erişim için elverişlidir. İş gücü hedeflerini geliştirir ve motivasyon sağlar. Çalışanların kuruma olan bağlılığını artırır. Üretim verimliliğini ve kaliteyi artırır. Finansal performansı geliştirir. Satışları ve sermaye birikimini artırır.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir