Instagram Hikaye (Story) Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram hikaye reklamı reklam verenlerin iştahını kabartan bir alan. Son yıllarda özellikle daha genç yaştaki kitlenin Facebook’tan iyiden iyiye uzaklaşarak Instagram’a yakınlaşması dijital reklamcılığın da yönünü değiştirdi. Artık birçok şirket, Instagram reklamlarını daha değerli görüyor. Bu yazıda “Neden Instagram Hikaye reklamı verilmeli, ücretlendirmesi nedir, sayfayı yukarı kaydırarak siteye gitmenin avantajları nelerdir?” gibi konulardan bahsedeceğim. Örneklerle adım adım açıklamaya çalışacağım.

Instagram Hikaye (Story) Reklamı Nedir?

Dijital Pazarlamanın önemli bir alanı da Instagram hikaye reklamları… Instagram Hikayeleri Snapchat’i geri planda bırakmıştır. Halihazırda milyonlarca kullanıcısı olan ve çok fonksiyonlu bir mecra olan Instagram, hikaye özelliğini de entegre edince bu konuda liderliği ele geçirdi. Bunca ilgi gören bir alandan para kazanması da kaçınılmazdı ve hikaye reklamları oluştu. Ara ara karşımıza gelen reklamların öncelikli amacı kullanıcıları reklama boğmamak.

İnsanların video reklamlara fotoğraflardan daha çok ilgi gösterdiği bilinen bir gerçek… Bu durum hikayede olunca çok daha etkili diyebiliriz. Çünkü stories reklamlarının kullanıcıyı sıkmayan bir yapısı var. Dilediğiniz zaman bir parmak hareketiyle reklamı atlayabiliyorsunuz. Gerçekten ilginizi çeken bir reklamı izleme imkanı var. Bu özelliği ile hikaye reklam türü oldukça verimli.

Tahminen ilgi ve alaka düzeyinizin yüksek olacağı reklamları göstererek de tıklanma oranını oldukça artırıyor. Ayrıca maksimum 15 sn lik bir zaman kapsadığı için en net ve etkili mesajı verebiliyorsunuz. Bana kalırsa tek eksiği DM’ye yönlendiren hikaye reklamlarının olmayışı… Eğer bu özellik de gelirse, küçük çaplı işletmelerin ve Instagram’dan satış yapan kişilerin de DM vasıtasıyla müşterileriyle iletişim kurabilmesi mümkün olacak.

Instagram Hikaye (Story) Reklam Boyutu Nedir?

Reklam boyutunu 1080 x 1920 şeklinde ayarlamanız gerekmektedir. Kısaca telefonunuzu dik bir konumda tutarak çekeceğiniz bir fotoğraf veya video hikaye formatına uygun bir görsel haline gelebilir.

Instagram Hikaye (Story) Reklamı Nasıl Verilir?

Reklam vermek için Facebook Business hesabınızın olması gerekiyor. Buradan reklam yöneticisi vasıtasıyla bir fotoğraf veya video yükleyebilirsiniz. Videonuz 15 sn uzunlukta olmalıdır. Yükleyeceğiniz görsel de 15 sn süreliğine gösterimde kalacaktır.

Eğer web sitenize bağlantı vermek istiyorsanız ilk olarak reklam verme amacı olarak şekildeki gibi “Trafik” seçeneğini seçiyoruz. Kampanyanıza herhangi bir isim vererek devam edin.

Instagram Hikaye Stroies Reklamı ve reklam verme amacı.

Ardından ulaşacağımız hedef kitleyi belirliyoruz. İşaretlemelerinize göre tahmini hedef kitle büyüklüğünü Facebook size sunuyor. İlgi alanları, demografik bilgiler şeklinde hedef kitlenizi daha spesifik bir hale getirin. Günlük tahmini sonuçlar özelleştirme ve harcamak istediğiniz tutara göre değişecek. Bu tahmini sonuçların ise karşılaştırma amaçlı bir ekran görüntüsünü almanızı öneririm.

Instagram hikaye reklamları hedef kitle büyüklüğü

“Reklam Alanları” kısmında yalnızca Instagram kategorisindeki Hikayeler kısmını seçmeniz gerekiyor. Zira diğer alanların hiçbiri 1080 x 1920 boyutlarını kapsamıyor ve reklam verilemiyor.

 

Son olarak görselinizi veya videonuzu ilgili alana yükleyerek reklamınızı oluşturabilirsiniz. Ardından bir süre yayına girmesi için beklemeniz gerekiyor. Bu süre genellikle yarım saat içinde sonuçlanırken bazen uzun da olabiliyor.

Instagram Hikaye Reklamı Örneği

Taç Porselen için yapmış olduğum Instagram Hikaye Reklamı örneklerinden göstermek istiyorum.Instagram hikaye reklamı örneği

Instagram Hikaye Reklamı Avantajları

Öncelikle belirtmeliyim ki Instagram hikaye reklamı oldukça kolay bir şekilde sonuç almanızı sağlıyor. Kullanıcı eğer reklam görselinizi veya videonuzu beğendiyse çok pratik bir parmak hareketiyle gerçekleşmesini istediğiniz tepkiyi verebiliyor. İşte bu sebeple tık oranları yüksek, tıklama başına maliyetiniz ise düşük oluyor. İyi bir hikaye reklamı ile tık ücretini 0,02 veya 0,03 şeklinde görebilmeniz hiç zor değil. Erişimi yüksek, aksiyon yönelimli ve ucuz… Yeterli sebepler.

Dijital pazarlama uzmanı bu noktada reklamı tasarlarken hedef kitleyi iyi belirlemeli. Sektöre ve koşullara uygun durumlarda uygun hedeflemeler yapmalı.

Facebook‘un detaylı şekilde her adımı açıkladığı bir kaynağı var. Link üzerinden ulaşabilirsiniz, yardımcı olabilir. Talimatları uygulayarak oldukça basit şekilde ve kısa bir süre içerisinde siz de işletmenizin reklamını Instagram hikayelerinde yayınlayabilirsiniz…

“Instagram Hikaye (Story) Reklamı Nasıl Verilir?” için bir yanıt

  1. Yeni başlayacak girişimimiz için bilgileri kullanabileceğimiz çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir