Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır? sorusu dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen herkesin araştırdığı bir konu… Neyi ne için yaptığını bilen bir dijital pazarlama uzmanı olabilmek için Adwords’ün derinliklerine yine Google’ın kaynaklarıyla inebilirsiniz ancak. Google bu noktada çok önemli kaynaklar sunuyor. Adwords öğrenme klavuzunu takip ederek kolayca reklamların çalışma mantığını anlayabilir, sonrasında Google’ın düzenlediği sınavlara girerek siz de Google Sertifikalı bir dijital pazarlama uzmanı olabilirsiniz. Hem de bunca şeyi ücretsiz bir şekilde yalnızca emeğinizi vererek yapabilirsiniz. Dilerseniz bahsettiğim o kaynaklara tek tek göz atalım…

Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?

Öncelikle işletmenizin hedeflerini, almak istediğiniz sonuçları ve ölçmek istediğiniz dönüşümleri bir düşünün. Adwords işletmenizi büyütecek, müşteriler çekmenizi sağlayacak birçok reklam platformu sunar.

Örneğin; yolda kalmış bir araba sahibinin en yakınındaki çekiciyi ya da teknik servisi arayacağını düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda potansiyel müşterinizin size kolayca ulaşabileceği telefon numarasını alakalı anahtar kelimeler ile reklamınıza eklerseniz dönüşüm oranınız artar.

Bu örnekten yola çıkarak bu küçük işletmenin bir video veya mobil uygulama reklamına ihtiyacı olmadığını anlayabiliriz. Kullanması gereken reklam türü kesinlikle arama ağı reklamcılığıdır.

Eğer belirli bir işletmeye bağlı olarak çalışan bir dijital pazarlama uzmanıysanız bu durumda diğer Google Adwords Sertifika Türleri ihtiyacınız olmaz. Ancak birçok müşterisi olan bir reklam yöneticisi olduğunuzda tüm bu reklam çeşitlerine hakim ve kullanabilecek nitelikte olmalısınız.

Google Adwords Sertifika Türleri

Google Adwords’e ait 6 farklı sertifika bulunuyor. Temel Düzey Sertifika bir giriş niteliğindedir. Diğer 5 sertifikayı alabilmeniz için bir ön koşuldur. Örneğin Arama Ağı Reklamcılığı Sertifikası almak isteyen biri hem Temel Düzey hem de Arama Ağı Sertifikasını almak zorundadır. Bu 5 farklı dijital reklamcılık türü için ayrı ayrı çalışma klavuzları bulunuyor.

Arama kısmına “Academy for Ads” yazarak bu öğrenme setlerine ulaşabilirsiniz.

İngilizce bilenler için oldukça eğlenceli ve anlaşılır bir Adwords eğitimi oluşturulmuş. Gerek görseller gerek videolar gerekse de soru cevap şeklinde oluşturulmuş eğitim dersleriyle Adwords öğrenmek oldukça kolay ve ücretsiz.

İngilizce bilmeyenler için ise Google Türkiye tarafından Türkçe olarak geniş kapsamlı bir klavuz mevcut. Adwords hesabı açmak ve kullanıcı oluşturmaktan kampanya yaratmaya, dönüşüm kodları oluşturmadan veri analizine tüm konularda detaylı bilgiler sunan bu kılavuzdan uzun ancak işlevsel okumalar sonunda ihtiyacınız olan her şeyi öğreneceksiniz.

Bu eğitim derslerinin en güzel yanı tabii ki zaman sınırlaması olmaması. Dilediğiniz an çalışabilir, dilediğiniz an sınava girebilirsiniz. Ayrıca tablet veya telefon ile nerede olursanız olun kolayca eğitimlere devam edebilirsiniz. Sertifikanız da dijital olarak tarafınıza iletiliyor örneğini yazıda vereceğim. Google sertifikalı bir dijital pazarlama uzmanı olmak CV’nize de bir albeni katacak kuşkusuz…

Google Adwords Temel Düzey Sertifikası

Temel Düzey Sertifikası içlerinde alması en kolay sertifikadır. 65 sorudan oluşan 90 dakikalık bir test çözmeniz ve bu sınavdan %80 oranında başarı sağlamanız gerekiyor. Bu da 52 doğru cevaba tekabül ediyor.

Bu sertifikayı dilerseniz İngilizce dilerseniz Türkçe olarak alabilirsiniz. Kimi şirketler trendleri daha yakından takip edebilmek adına İngilizce bilen bir Adwords uzmanı ile çalışmayı yeğliyor. Türkçe ve İngilizce iki sertifika da bu şekilde oluyor.

google adwords sertifikası ingilizce

Adwords Temel Düzey Sertifikası

Google Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Sertifikası

Google Adwords Arama Ağı Reklamcılığı

Arama Ağı Sertifikası alabilmeniz için 100 sorudan oluşan 120 dakikalık bir test çözmeniz ve bu sınavdan %80 oranında başarı sağlamanız gerekmekte.

Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası

Google Adwords Görüntülü Reklamcılık

Görüntülü Reklam Ağı Sertifikası alabilmeniz için 100 sorudan oluşan 120 dakikalık bir test çözmeniz ve bu sınavdan %80 oranında başarı sağlamanız gerekiyor.

Google Adwords Alışveriş Reklamcılığı Sertifikası

Google Adwords Alışveriş Reklamcılığı

Alışveriş Reklamcılığı Sertifikası alabilmeniz için 63 sorudan oluşan 90 dakikalık bir test çözmeniz ve bu sınavdan %80 oranında başarı sağlamanız gerekmekte.

Google Adwords Video Reklamcılık Sertifikası

Google Adwords Video Reklamcılık

Video Reklamcılık Sertifikası alabilmeniz için 74 sorudan oluşan 90 dakikalık bir test çözmeniz ve bu sınavdan %80 oranında başarı sağlamanız gerekiyor.

Google Adwords Mobil Reklamcılık Sertifikası

Google Adwords Mobil Reklamcılık

Mobil Reklamcılık Sertifikası alabilmeniz için 70 sorudan oluşan 90 dakikalık bir test çözmeniz ve bu sınavdan %80 oranında başarı sağlamanız gerekmekte.

Bu testleri tamamladıktan sonra Sertifikalı Adwords Uzmanı olmuşsunuz demektir. Adwords’ün tüm reklam alanlarını tanıyor ve verimli bir şekilde kullanabiliyor duruma geleceksiniz.

“Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?” diye merak edenler için sertifika türlerini, e-kitap ile öğrenme yöntemini, Google Reklam Akademisi ‘ni ve sınav yöntemlerini bu yazımda anlatmaya çalıştım. Süreç içinde takıldığınız bir nokta olursa yorum yazarak danışabilirsiniz.

“Google Adwords Sertifikası Nasıl Alınır?” için bir yanıt

  1. Adwords’te temel konular hakkında bilgi sahibi olduğunu göstermek için sertifika önemli. Ama özellikle art niyetli dolandırıcı SEO firmaları sertifikasyonu ve rozetli ajans sertifikasyonunu olumsuz şekillerde kullanıyor.
    Sertifika ve rozet sonrasında da hesap performanslarına göre daha ciddi bir yetkilendirme gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir