Yeni Nesil Pazarlamacı; Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlama uzmanı, Internet teknolojilerinin son yıllardaki gelişimiyle birlikte ortaya çıkmış yeni nesil bir meslek dalı olan dijital pazarlamacılığı uygulayan kişidir. Bir dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar, hangi bölümlerle ortaklaşa çalışır, hangi kanalları kullanır, ne kadar maaş alır gibi sıkça merak edilen sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital kanalların kullanılması yolu ile yapılan bir pazarlama yöntemidir. Bu kanalların önde gelenleri ise; sosyal medya, micro ve macro bloglar, internet ve mobil platformlardır. Dijital Pazarlama Nedir başlıklı yazımda daha detaylı olarak değindim bu konuya.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanlığı; SEO, SEM, SMM, Affiliate Marketing, E-Ticaret ve E-Posta Pazarlamacılığı gibi birçok alanda uzmanlaşmayı ve bu alanların birbiriyle uyum içinde çalışmalarını sağlamayı gerektirir. Bir dijital pazarlama uzmanı da tüm bu alt dalları yönetebilecek kabiliyete ve bilgi birikimine sahip olmalıdır.

Pazarlama için ayrılan bütçenin en verimli şekilde kullanılması ve hedeflenen olgulara uygun olarak en yüksek geri dönüşün sağlanması uzmandan sorumludur. Bu noktada doğru hedefleme ve zengin içerik yönetimiyle alanında faal olması beklenir. Kimi zaman bir Facebook Reklamı ile satış sağlamak kimi zamansa Youtube Reklamı ile hedef kitlede en az maliyetle en çok kişiye ulaşmak görev hedeflerini oluşturur.

Bunca platformun doğru bir şekilde yönetilebilmesi kuşkusuz bilgi birikimine ve trendleri aktif şekilde takip etmeye bağlıdır. Bu noktada mecralardaki en yeni özelliklerden ilk haberdar eden olabilmek için İngilizce bilgisi önemlidir. Google kaynaklarını bu şekilde güncel olarak takip edebilirsiniz. Belki de çok uygun bir mecrada denenmeyeni denemek, hem de ilk olmak rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize olanak tanıyacak kim bilir…

Bir diğer önemli faktör deneyimdir. Hangi koşulda hangi sonuçları alacağınızı bilmek ancak deneyimle olabilecek bir durum. Google Adwords’te bir Arama Ağı Reklamı oluşturduğunuzu varsayalım. Anahtar kelimelerinizi belirlerken şirketiniz için en doğru kelimelerin hangileri olduğunu ilk denemenizde anlayamazsınız.

Örneğin; Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya sitenizin arama trafiğini izleyen Search Console gibi araçlar size yardımcı olsa da reklamcılıkta bu durum farklı işler. Belli bir anahtar kelimenin tıklama başına maliyeti sizin reklamdan elde edeceğiniz karı karşılamayabilir veya tatmin etmeyebilir. Bu gibi durumlar için anahtar kelimeler üzerine deneyim şarttır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

dijital pazarlama türleri

Dijital pazarlama eğitimleri ile hızlandırılmış şekilde birçok şey öğrenebilirsiniz. Hatta artık çoğu eğitim programı uygulama garantili dersler veriyorlar.

Bu konuda açılmış onlarca kurs ve sertifika programının yanı sıra internet üzerinden araştırmalarınız ve çalışmalarınız bir dijital pazarlama elemanı olmak için yeterli bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken dijital pazarlamanın alt bölümlerini detaylı bir şekilde öğrenmek.

Bunun için birçok video veya pdf dökümanı bulabilirsiniz. Whatsapp gruplarına katılabilir, uzmanlarla birebir irtibat kurabileceğiniz platformlarda gezinebilirsiniz.

Size önerebileceğim kaynaklar direk olarak Google kaynaklarıdır. ‘Dijital Atölye’’ projesi Google’ın ücretsiz olarak sunmuş olduğu giriş seviyesi bir kaynak olarak oldukça faydalı. Bu atölye çalışmaları kapsamında oluşturulan videoları izleyip ardından konu değerlendirme testlerini çözerek siz de bir Google Sertifikalı Dijital Pazarlama Elemanı olabilirsiniz.

Dersler kapsamında SEO, SEM, E-Posta, E-Ticaret ve Sosyal Medya Pazarlamacılığı alanlarında bilgi sahibi olacaksınız.

Yalnızca Google Adwords üzerine çok sağlam bir kaynak var; Academy for Ads. İngilizce bilenler için İngilizce derslerden oluşan, dili oldukça anlaşılır ve basit bir kaynak. Kimi yazılı kimi görsel ders anlatımlarıyla Adwords’ün derinliklerine inmek ve gerçek bir dijital pazarlama uzmanı olmak bu kaynakların hakkını vererek öğrenmekten geçiyor.

Kısacası bu alan üzerine merağınız varsa temellerini öğrenmesi oldukça basit. Bahsetmiş olduğum Google Dijital Atölye Sertifikası ise bu şekilde…

Dijital Pazarlama Sertifikası, dijital atölye sertifikasyonu, GoogLE Dijital Pazarlama Sertifikası

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Genellikle işe yeni başlayan bir dijital pazarlama elemanı 1500-2000 TL aralığında bir ücret alıyor. Deneyimli bir dijital pazarlamacı 2500-4000 TL ve son olarak uzman olmuş bir dijital pazarlamacı 4000 TL ve üzeri bir maaş kazanabilir. Tabi bunun bir sınır yok. Şirketin büyüklüğü, görev tanımı, patron beklentileri, sizin deneyim ve becerilerinize göre şekillenecek bir durum.

Dijital Pazarlama Türleri

 dijital pazarlama karması. dijital pazarlama türleri ve şemasını gösteren bir tablo. Bir website ninüretimiyle ilgili görseller yer alıyor.

SEO: (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu

SEO ‘yu bir başlığın alt başlığında anlatmak haksızlık olur kuşkusuz. Uzun ve sabır gerektiren bir süreç… Kısaca bahsetmek gerekirse arama motorlarında aramış olduğunuz anahtar kelimelere uygun olarak karşınıza çıkan sonuç sayfasında içeriğinizi ön plana çıkarma yarışıdır. Bu yarış tamamen emek ve zaman ister; ücretsiz bir şekilde yapılan pazarlamadır. Örneğin bu yazıyı okumak için Google’a ‘’dijital pazarlama uzmanı’’ yazdıysanız ve yazımı bu şekilde bulduysanız bunu uzun ve detaylı bir çalışmanın ürünü olarak başarmışım demektir. J

SEM: (Search Engine Marketing) Arama Motoru Pazarlamacılığı

Google Adwords araçlarını kastediyorum tabii ki. Arama ağı reklamcılığı, alışveriş reklamcılığı ve görüntülü reklamcılık bu alt başlıktadır. Bu pazarlamacılık modeli ücretlidir ve tık başına ücret veya gösterim başına ücret gibi ücretlendirme yöntemleri ile içerikleriniz hedef kitlenizle buluşur.

SMM: (Social Media Marketing) Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Bir diğer ücretsiz dijital pazarlamacılık modeli sosyal medya pazarlamasıdır. Onlarca sosyal mecrada on binlerce içerik üretebilir; bu içerikler sayesinde marka bilinirliği ve marka sadakati oluşturmaya çalışabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamacılığının bir diğer türü de ücretli olanıdır. Kimi zaman sevimli kedi köpek fotoğraflarının kimi zaman da çok beğendiğimiz bir gol videosunun hemen ardından karşımıza çıkabilir. Sponsorlu paylaşım olarak bildiğimiz bu içerikleri hedef kitlemize ulaştırmak için bir ücret öderiz. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya platformlarında amaçlarınıza uygun reklamlar oluşturabilirsiniz.

Affiliate Marketing: Satış Ortaklığı Sistemi

Bu açıklaması uzun bir konu, kısaca affiliate networklerden (affiliate siteleri) veya firmaların özel affiliate programlarından seçtiği ürünleri kendi çabalarıyla tanıtan, reklamını yaparak satışını yaptığı üründen pay alan insanlar diyebiliriz.

E-Posta Pazarlama: Mail yolu ile pazarlama

E posta okuduğuna inandığınız müşterilerinize ürün ve hizmetleriniz hakkında içerik oluşturabilirsiniz. Ki sosyal medya kullanıcısı olabilmek için bir mail hesabına sahip olmanız gerektiğini göz önünde bulundurursak; hedef kitlenizin demografik bilgilerini girdiğinden eminsinizdir.

İçerik Pazarlama: Blog ve içerik yönetimi

Bir e-ticaret sitenizin olduğunu varsayalım. Ürünlerinizin tanıtımını direk satış sayfaları üzerinden yapamazsınız. Ancak insanlar bir ürün almadan önce o ürün ile ilgili incelemeleri ve yorumları görmek ister. İşte tam bu noktada yine siz devreye giriyorsunuz. E-ticaret sitenizi tanıtım anlamında desteklemek amacıyla internette görünürlük sağlayan içerik yönetimine ihtiyaç duyarsınız. Sektöre özgü blog sitesi yönetimi önemlidir.

Örnek:

Çalıştığınız şirket, örneğin; Titanium adında bir tencere modeli çıkaracak piyasaya… Daha önce duyulmadık bir isim ve insanlar bu tencere modelinin sağlığa olan etkilerini merak ediyor. “Titanium tencere nedir, titanium tencere sağlıklı mı?” gibi anahtar kelimelerde oluşturacağınız içerikler insanların dikkatini çekecek ve okunacak. Titanium malzemesinin sağlığa duyarlı olduğunu öğrenen müşteriniz tekrar kapınızı çalacak… Buna benzer dijital pazarlama örnekleri çoğaltılabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kriterleri

Yukarıda bahsetmiş olduğum özellikler muhakkak geçerli. Ek olarak analitik düşünce gücü önemli diyebiliriz.  Fakat sayılarla ve rakamlarla aranızın iyi olduğu kadar görsel ve sözel becerilerinizin de güçlü olması gerekir. Çünkü her ne kadar sayılardan oluşan dijital bir mecra üzerinde çalışacak olsanız da hitap edeceğiniz kitlenin bir insanlardan oluştuğunu unutmamalısınız. Onların kalbine veya mantığına seslenecek her şey sizin için bir dönüşüm anlamına gelecek.

Temel bir pazarlama bilgisi hiç fena olmaz. Genel pazarlamada öğreneceğiniz tüketici-marka ilişkisi dijital pazarlamada da yolunuza ışık tutacak. Rakamlardan ve analizlerden bahsetsek de dijital pazarlama da görseller ve zengin içeriklerden beslenen bir meslek dalıdır. Unutmayın; dijital pazarlama geleneksel pazarlamacılığa göre çok farklı şekillerde işlese de sonuç olarak amaç aynıdır. Ürün satma, marka bilinirliği veya sadakati oluşturmak…

MS Office (Excell, Powerpoint, Word, OneNote, vb.) programlarına ve en az bir proje yönetimi (Asana, Trello, Zoho vb.) programına ileri derecede hâkim olmak ekip çalışmasına ayak uydurabilmek açısından önemli.

Sunum becerisi de bu noktada önemli bir kriter. Ne yazık ki yaptığınız veya yapacağınız işi çok fazla insan bilmiyor ve siz buna rağmen başarılı ya da başarısız oluşunuzun sebebini anlatmak durumunda kalacaksınız.

Olmazsa olmaz bir diğer nitelik verimli zaman yönetimi. Aynı zamanda; doğru zamanda doğru tercihleri yapabilmek gereklidir.

Dijital pazarlamacılar herhangi bir dijital ajansta ya da şirketlerin pazarlama departmanlarında çalışabilirler. Temel prensiplere hakim dijital pazarlamacılar kendi girişimlerini kurabilir ya da proje bazlı çalışmalara dahil olabilirler.

Dijital Pazarlamada İş Hayatı

Hayatın yönlendirmesiyle yapıyor herkes bu işi, kendinizi bir anda bu mesleğin ortasında bulabiliyorsunuz benim gibi 🙂 Okullu veya alaylı gibi keskin bir ayrım söz konusu değil. Bana sorarsanız merak ve araştırma duygusu bir ayrım kriteri.

Dijital pazarlama uzmanı olarak bir iş başvurusu yapacağınız zaman, iş tanımınızda yukarıda kısaca saymış olduğum nitelikleri barındırmanızı bekleyecekler.

Bu yazımda bir dijital pazarlama uzmanında bulunması gereken özellikleri, mesleğin ipuçlarını ve kaç lira maaş alacaklarını sıralamaya çalıştım. Eğer siz de bir dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler abartılı şeyler değil gördüğünüz gibi. Güzel bir ekiple çalıştığınızda zevkli ve keyifli yanları da oldukça fazla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir