Dijital Pazarlama Nedir? Teknikleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir? Teknikleri Nelerdir?

0

Pazarlama günümüzde Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmıştır. Dijital pazarlama nedir, dijital pazarlama yöntemleri ve kanalları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital kanalların kullanılması yolu ile yapılan bir pazarlama yöntemidir. Bu kanalların önde gelenleri ise; sosyal medya, micro ve macro bloglar, internet ve mobil platformlardır.

Web 2.0 kavramıyla birlikte Dijital Pazarlama çağı başladı. 2000’lerin başından itibaren pazarlamacılık faaliyetlerinden önemli bir payı dijital alanlar almaya başladı. Çünkü artık herkesin elinde telefon var ve çoğumuzun işi bilgisayarla. Bu noktada sermaye sahipleri ve kurumlar ilginin yoğunlaştığı bu dijital alanı kaçırmak istemediler.

Geleneksel yollarla yapılan ”mesaj bombardımanı” deyimi dijitalleşme ile beraber tam manada karşılığını buldu diyebiliriz. Öyle ki gelinen noktada navigasyon uygulamaları bile yapay zeka ile bilgisini vermeseniz dahi evinizin ve iş yerinizin nerede olduğunu ve hatta ikisi arasında kalan rotada sizlere uygun olabilecek nitelikteki ürün ve hizmetlerin reklamlarını gösterebiliyor.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin toplam nüfusunun %50’si aktif olarak internet kullanıcısı. Bu kullanıcıların ise büyük bir çoğunluğu bir veya daha fazla sosyal medya aracı kullanıyor. Bu durum bize dijital pazarlamanın önemini açıkça ortaya koyuyor.

Dijital pazarlamada rekabet her geçen gün artıyor. Ücretli ve ücretsiz araçlar bulunuyor. SEO, sosyal medya yönetimi, içerik yönetimi gibi ücretsiz araçların yanı sıra Google Metin ve Görüntülü Reklam Ağları gibi ücretli platformlar da kullanılıyor.

Dijital pazarlama için yeteri kadar bütçe ve kaynak harcamayan şirketlerin pazar rekabetinde geri kalacakları kaçınılmaz bir gerçektir.

Geleneksel pazarlama ile net kar ve fayda ölçme çok zordu. Dijital pazarlama araçları ile yapılan pazarlama yöntemlerinin ölçme ve değerlendirmesi direk sayılarla ifade edilebilen şekilde… Eğer bir Google Adwords reklamı veriyorsanız reklamınızı tam olarak kaç kişinin gördüğü, bu kişilerin demografik ve sosyo-kültürel özelliklerini detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz. Reklamınıza tıklayan bir kişiye aynı reklamı veya oluşturacağınız farklı reklamları tekrar tekrar gösterebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Ne Değildir?

Dijital Pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayırmak gerekiyor. Yazılı basın, radyo, televizyon, sinema ve açık hava reklamcılığı gibi geleneksel pazarlama araçları dijital pazarlamanın bir parçası değildir. Geleneksel pazarlama araçlarının en büyük farkı yalnızca tek yönlü iletişime olanak tanımalarıdır. Hedef kitle ile bir etkileşim söz konusu değildir. Geri bildirim (feedback) alınamayan bir ortamda da sağlıklı bir ölçme ve değerlendirme süreci söz konusu olmaz.

Geleneksel pazarlamada izlenimler ve çıkarımlar varken dijital pazarlamada ölçümler ve değerlendirmeler söz konusudur.

Yazar hakkında

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*